Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ETİMESGUT - Fatma - Hacı Hüseyin Akgül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Verimli Test Çözme Teknikleri

Verimli Test Çözme Teknikleri

 

"Sınava hazırlık sırasında test çözerken nelere dikkat etmelidir?"

Sevgili Öğrenciler;

Sınava hazırlık sırasında test çözerken nelere dikkat etmelisiniz? Elbette nelere dikkat edeceğimizi biliyoruz ama bir daha gözden geçirmenin kime zararı olur?

* Öncelikle bir konuyla ilgili soru çözmeye başlamadan önce o konuyu iyi öğrenmelisiniz. Sık rastlanan hatalardan biri konuyu yeteri kadar özümsemeden soru çözmeye çalışılmasıdır. Tabii bu durumun doğal sonucu da o konuyla ilgili çözülen testlerdeki yanlış sayısının fazla olmasıdır. Bu yanlışlar adayın zamanla o konudan o dersten soğumasına derse veya konuya karşı ön yargı geliştirmesine neden olmaktadır. Bu nedenle mutlaka testi çözülecek konuya adayın önceden hazırlık yapması gerekmektedir.

* Mümkün olduğunca farklı kaynaklardan yararlanılmalıdır fakat amaca yönelik olmayan kaynaklardan yararlanmak boşa zaman harcanmasına ve yanlış yönde çalışma yapılmasına yol açabilir.

* Kaynaklarda karşınıza çıkan her soruya sınavda karşınıza çıkabilir mantığıyla yaklaşmaya çalışın.

* Çözemediğiniz ya da yanlış çözdüğünüz her sorunun doğru cevabını mutlaka öğrenin gerekirse o konuyla ilgili yaptığınız çalışmayı bir kez daha tekrar edin. Yanlış işaretlenen ve boş bırakılan soruları inceleyip kontrol edin. Aynı hata ve eksiklerle sınavlara girmeye devam ederseniz aynı sonuçları almaya devam edersiniz.

* Soru kökünü ve soru paragrafını anlamadan şıkları okumaya başlamayın. Önce size verilenleri ve sizden istenenleri iyi belirleyin. Bu sizin cevabı daha kısa sürede ve daha doğru bir şekilde bulmanızı sağlayacaktır.

* Test tekniğinin bir başka önemli noktası çözdüğünüz testlerde süre tutmanız yani hızınızı ölçmenizdir.

* İnsan zihni soru içindeki ifadeleri olumlu yönde algılamaya eğilimlidir. Bu nedenle soru formlarında altı çizili veya kalın yazı karakterli ifadeleri daha dikkatli okumalısınız.

* Soru kökünün veya soru metninin uzun oluşu sizin için daha fazla ipucu anlamına gelir. Bu nedenle uzun metinli sorular daha kolay çözülebilin sorular olarak algılanmalıdır.

* Her gün belirli miktarda soru çözün ve bu soru sayısını yavaş yavaş arttırmaya çalışın. Unutmayın ÖSS sınav süresi 195 dakikadır. En az 180 dakika masa başında soru çözebilecek duruma gelebilmeniz için bunun provasını yıl içinde sık sık yapmış olmanız gerekmektedir. Bütün çalışmalarınızda mümkün olduğunca her soru için bir dakikaya bağlı kalarak soru çözmeye çalışmalısınız.

* Bütün seçenekleri okumadan doğru cevabı bulduğunuzu düşünerek soruyu yanıtlamayın. Sorunun doğru cevabı okumadığınız diğer seçeneklerde olabilir. Zaman kazanmak için soruyu okumadan cevap şıklarına geçmek sizi yanıltır. Soruda sizden ne isteniyorsa, ne eksik ne fazla isteneni düşünmelisiniz.

* Her sorunun kendine has bir mantığı vardır. Test çözerken kendi mantığınızla değil sorunun mantığına göre hareket etmelisiniz.

* Bazı sorular size çok kolay gelir ve cevabın böyle kolay bir şık olamayacağını düşünürsünüz. Oysa bazen böyle kolay sorular sınavlarda da karşımıza çıkabilmektedir.

* Çözemediğiniz soruları düşünerek stres yapmayın. Her öğrencinin çözemeyeceği sorular mutlaka çıkar.

* Yanlış çözdüğünüz sorulardan ötürü ümidinizi kaybedip karamsarlığa düşmeyin. Çünkü her yanlış çözdüğünüz soru şayet doğru çözümünü öğrenirseniz sizin için bir kazançtır.

* Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız yanlış olduğuna inandığınız şıkları hemen eleyin. Kalan şıklar üzerine düşünün.

* Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın.

* Yeni konularla ilgili test çözerken kolaydan zora doğru bir yol izlenmelidir. Öğrenilen her konu ile ilgili yeterince soru çözülmelidir.

* Hiçbir bilginizin olmadığı soruları boş bırakma alışkanlığı kazanmalısınız.

* Sınava hazırlanırken oluşturduğunuz programa uymanız durumunda kendinize güvenmemeniz için hiçbir neden olmamalıdır. Çünkü ÖSS?de ölçülmeye çalışılan bilgi düzeyini en verimli şekilde yansıtabilmeniz için kendinize güven duymanız ve kendinizi rahat hissetmeniz çok önemlidir.

Yazımı Einstein?ın bir sözünü hatırlatarak bitiriyorum. ?Bana bir problem ve 1 saat süre verilse bu sürenin 45 dakikasını problemi anlamaya, 10 dakikasını çözüm yolları üretmeye, 5 dakikasını çözmeye ayırırım.?Sınavlarda soruların karşılıklarını vermeye başlamadan önce cevapları zihninizde canlandırmaya çalışınız.
Soruları acele etmeden cevaplandırınız. Sınav kâğıdını vermeden önce tekrar gözden geçiriniz.
Anlamanıza engel olan yabancı sözcük, kavram ve deyimleri açıkladıktan sonra çalışmanızı sürdürünüz.
Ders konularını sınıfta öğrendikten sonra evde tekrarlayınız.
Yeni öğrenilecek konulara bir gün önceden hazırlıklı gelmemiz konuları kolay anlamamızı sağlayacaktır.
Tek kitap yerine çeşitli kaynakları incelemeniz, konuları derinliğine anlamanızı sağlayacaktır.
Üç dört saat sürekli çalışmak yerine birer saat aralıkla dinlenmelerden sonra çalışmanız anlamanızı sağladığı gibi kolaylaştırılacaktır
Sınav sabahı uyku ve besin alınmış olmalıdır. Uyku insanın fiziksel uyanıklığını sağladığı için sınava girerken yeterli uyku almalısınız.
Sınavda soruyu okurken bütün dikkatinizi yoğunlaştırın. Asl a başka şey düşünmemeye çalışın. Soruyu dikkatli okuyun. Heyecanlanmayın. 30-Cevaplamaya geçtikten sonra zor gelen soruyu çözmeye çalışıp zaman kaybetmeyin. Cevaplamaya kolay, yapabildiğiniz sorulardan başlayın.

Yayın: 2012-12-04 - Güncelleme: 2012-12-04 22:32:46 - Görüntülenme: 950